تبلیغات
پایگاه مشاوره حقوقی آنلاین - خصوصیات متولیان مساجد در بیان قرآن کریم

یکی از مهمترین مراکز دینی که از صدر اسلام تاکنون مورد توجه بزرگان، اندیشمندان و عموم مردم قرار گرفته، مسجد می باشد چرا که مسجد منشا بسیاری از تحولات و انقلاب ها چه از بعد فردی و چه از بعد اجتماعی بوده است.
    در بحث آسیب شناسی مساجد، یکی از مهمترین مسائلی که لازم است به صورت ویژه به آن پرداخته شود، مساله متولیان مساجد است.
    براساس مبانی اندیشه اسلامی که ریشه در قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) دارد.
    متولیان مساجد باید واجد معیارها و خصوصیات لازم در این امر خطیر باشند چرا که فقدان هریک از این معیارها، موجب سلب بسیاری از ثمرات و برکاتی می شود که ریشه در مساجد دارد. در این مقاله کوتاه سعی شده براساس آیاتی از قرآن کریم، به خصوصیات متولیان مساجد اشاره ای شود. به این امید که مساجد ما از این وضعیت موجود به یک وضعیت مطلوب ارتقا یابد. انشاءالله.
    قرآن کریم در آیه 18 سوره مبارکه توبه چنین می فرماید:
    “انما یعمر مساجد الله من وامن بالله والیوم الاخر و اقام الصلوه وءاتی الزکاه و لم یخش الا الله فعسی اولئک ان یکونوا من المهتدین(1)“ مسجدهای خدا را کسی آباد می کند که به خدا و روز قیامت ایمان داشته باشد و نماز به پا دارد و زکات بدهد و از کسی جز خداوند نترسد.
    پس امید هست که آنها از هدایت یافتگان باشند.”
    در این آیه نکات مهم و قابل ملاحظه ای وجود دارد که عبارتند از:
    تنها مومنین می توانند مساجد را آباد کنند.

در آیه قبل فرمود: “ما کان للمشرکین ان یعمر وا مساجد الله شاهدین علی انفسهم بالکفر اولئک حبطت اعمالهم و فی النار هم خالدون (2)“
    “مشرکین را نبود تا مساجد خدا را تعمیر کنند در حالی که به کفر خود شهادت می دهند، اعمال آنها حبط و نابود شده و در آتش جاودانند.”. مشرکان یعنی کسانی که با هر اماره و نشانه ای کفرشان ظهور کرده است، با زبان یا با عمل، نمی توانند مساجد را آباد کنند. و علت آن حبط عمل و از بین رفتن اثر کار آنها دانسته است پس اگر مشرک هرچند کار خوبی مثل تعمیر مساجد را انجام دهد، اثر آن از بین می رود. چرا؟ به دلیل آنکه عمل صالح تنها می تواند بر شالوده استوار و محکم ایمان قرار گیرد.
    یعنی نیت و ایمان درونی اساس عمل است. “الاعمال بالنیات”. ارتباط بین ایمان وعمل را می توان چنین بیان کرد که انسان خانه را برای هدف مصونیت و در امان بودن از گرما و سرما می سازد. هدف اصلی، ایجاد پوششی است که اطراف و سقف بالای سر ما را احاطه کند. اما این سقف نیز نمی تواند بدون وجود شالوده محکم به وجود آید و به فرض به وجود آمدن به سرعت می ریزد. پس شالوده محکم به تنهایی هدف اصلی نیست و برای ما مفید نیست و دیوار و سقف نیز به تنهایی هدف ما نخواهد بود. پس کسی که عمل او واثر آن نابود شود به دلیل مقصر و آگاهانه بودن در کفر و شرکش نمی تواند متولی عمران و آبادانی مسجد شود. البته استناد بر مقصر ونه قاصر بودن بیان “شاهدین علی انفسهم بالکفر” در آیه می باشد و نتیجه دیگر آنکه هر عمل حائز (واجب، مستحب، مباح، که در آن اثری وجود ندارد تکلیف بر انجام آن از انسان سلب شده است.
    در آیه 18 سوره توبه با آوردن “انما” عمل عمران را محصور در مومنین کرده است یعنی تنها مومنین و نه غیر آن می توانند متولی تعمیر مساجد شوند. اما علائم و خصوصیات آنها را در پنج گروه طبقه بندی می کنیم: اصول عقائد: 1- ایمان به خدا که کفار را از تعریف خارج می کند 2- ایمان به آخرت و معاد: که مشرکان را از تعریف خارج می کند چرا که مشرکان به خدا ایمان دارند اما خدا را به علاوه چیز دیگری می پرستند و به آخرت ایمان ندارند.
    فروع دین: 3- برپایی نماز 4- پرداخت زکات. اما اینکه چرا تنها این دو را نام برده می توان گفت که نماز ظهور اصلی برای عبادت است و با بیان آن نیازی به بیان دیگر فروعات مثل روزه و ... نبوده و این چنین است برای زکات، زکات جلوه و ظهور اصلی برای عبادت اجتماعی مومن است، پس نماز و زکات به نمایندگی از دیگر امور عبادی اعم از فردی و اجتماعی آیه ذکر شده است و مفاهیم گسترده ای را در بر می گیرد. 5- ترس از خدا: تنها خدا را محرک و علت العلل می داند و تنها از او می ترسد. هنگامی کسی از دیگری می ترسد که از ظلم او برخود بترسد یا به عدالت، جرم و گناه او را مجازات کند و نظر رحمت و محبت خود را از او برگرداند و با دیده غضب به او بنگرد که این نوع، ترس از هیبت و عظمت است و در واقع ترس از “خود” و “اعمال خود” می باشد. نه “قاضی” و “عادل” و خداوند (نعوذبالله) ظالم نیست. و به عدالت رفتا می کند. پس اگر کسی به خداوندی که عادل است ایمان داشته و او را مسلط بر همه امور و قدرت مطلقه عالم بداند دیگر از هیچ بنده ای نمی ترسد چرا که بندگان به قدرت او موجودند. بنابراین معنای ترس، از عدالت خدا و گناهکاری خود، از قطع رحمت و ناامیدی خود و ترس از غضب اوست.
    طبق آیه 17 سوره توبه مقصران غیرمسلمان را از عمران مساجد نهی کردیم، پس جایگاه قاصران جاهل که دینی غیراز اسلام دارند چگونه خواهد بود؟ (کمک مالی یا فکری یا عملی در بخش معنوی و آموزش یا مادی و فیزیک مسجد) در مورد عمران مساجد تنها مسلمان مومن که دارای 5 شرط مذکور است می تواند متولی امر باشد. چرا که اگر در این آیه با کلمه “انما” حصر به مومن با شروط فوق نشده بود و آیه تنها برای تاکید بیشتر بر عمران مساجد توسط مومنین بود و گفته بود مثلا “الذی یعمرمساجدالله...” یا آنکه در عین حالی که محصور بود اما تنها “من امن بالله و الیوم الاخر” آورده بود و گفته شده بود: “ انما یعمر مساجدالله منء امن بالله و الیوم الاخر و لم یخش الله” می شد قاصران غیرمسلمان را نیز در تعمیر مساجد مشارکت داد، زیرا غیر مسلمان نیز می تواند این سه خصوصیت را باتوجه به آیه 62 سوره مبارکه بقره داشته باشد: “ان الذین ءامنوا والذین هادوا و النصاری و الصائبین من ءامن بالله و الیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم ولاخوف علیهم ولاهم یحزنون(3) “همانا کسانی که ایمان آوردند و یهودیان و مسیحیان و خداپرستانی که به ستاره پرستی روی آوردند، از میان آنها کسانی ایمان به خدا و روز جزا داشته و عمل صالح انجام دادند پس اجر آنها در نزد خدا باقی است و ترس و حزنی بر آنها نخواهد بود.”
    نتیجه آنکه تنها کسانی می توانند مساجد را آباد کنند که دارای این خصوصیات باشند الف) مسلمان باشند و غیر مسلمان با هر شرایطی نمی تواند مستقیم یا غیرمستقیم وارد در امر مسجدسازی شود. ب) مومن به خدا ج) مومن به آخرت و مواخذه د) اقامه امور عبادی فردی در حداقل ممکن یعنی انجام واجبات و ترک محرمات ه-) انجام امور عبادی اجتماعی و) شجاعت و تواضع در برابر خدا به گونه ای که از تهدیدات، تهمتها، فشارها، تطمیع ها ، رابطه ها و حتی مسخره کردن دیگران نترسد “یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومه لائه”، “در راه خدا تلاش می کنند و از ملامت ملامت کنندگان نمی ترسند.”
    چند نکته:
    1- منظور از “نتوانستن” به معنای عام است. گاهی شخصی می تواند کاری انجام دهد یعنی قدرت و اراده انجام آن را دارد اما شرع یا دستور مافوق مانع انجام عمل است. یا گاهی شخص ذاتا توانایی انجام عمل را ندارد که بر دو نوع است: الف) قدرت انجام کار را ندارد هرچند می تواند اراده انجام کار را در درون خود داشته باشد ب) به طور کلی اراده از او سلب شده است پس این که غیرمومن نمی تواند مسجد ساز شود به 2 دلیل است: اولا شرع مانع آن است. ثانیا: ذاتا انجام آن از او سلب شده است مثل مشرکان که ذاتا عمل آنها اثرش از بین می رود او شرک آنها مانع صدور اراده خیر از آنها می شود. “حبطت اعمالهم”
    2- منظور از ایمان به خدا و دیگر خصوصیات این نیست که حتما به اوج درجه ایمان و یقین رسیده باشد چرا که اگر چنین منظوری بود در دنباله آیه نمی فرمود “فعسی ان یکونوا من المهتدین” امید است که از هدایت یافتگان باشند بلکه می فرمود “ اولئک هم مهتدون” چرا که هدایت یافتگی یک صفت پایدار و نقطه اوج یقینی ایمان است. پس دارا بودن این خصوصیات در حداقل ممکن برای عمران مساجد کفایت می کند و عمران مسجد در مقابل باعث سیر صعودی فرد برای رسیدن به نقطه اوج این خصوصیات می شود.
    3- کسانی که اکنون از متولیان و مربیان مساجدند و دارای این خصوصیت نیستند باید در درجه اول در هدایت آنها تلاش کرد در غیر اینصورت باید آنها را کنار زد زیرا عدم کنار گذاشتن یک نفر باعث بی رونقی، عدم حذب نیروهای جدید و فرار نیروهای موجود می شود.
    4- عمران اعم از تعمیر مادی و ساختن مسجد و نیز آموزش قرآن، احکام، برنامه های فرهنگی و ذکر خدا و عدم ذکر غیرخداست.
    پاورقی ها:
    1- توبه / 18
    2- توبه / 17
    3- بقره /62
    4- مائده / 54
    منابع:
    1- قرآن مجید
    2- طباطبائی، سیدمحمدحسین، تفسیر المیزان، مترجم سیدمحمدباقر موسوی، ج 18، انتشارات محمدی، چاپ چهارم / 1370
    3- مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 7، انتشارات دارالکتب الاسلامیه چاپ هفتم / 1361
    
    
    
    
    اسماعیل طهمورثی
    
 روزنامه رسالت، شماره 5851 به تاریخ 11/2/85، صفحه 18 (اندیشه قرآنی)


نظرات()   
   
trash removal service las vegas
پنجشنبه 19 بهمن 1396 01:14 ق.ظ
Western Washington's best junk elimination service.
Linette
یکشنبه 24 دی 1396 11:13 ب.ظ
I pay a quick visit each day some web sites and sites to read articles, except this weblog presents quality based posts.
bandantoc.hanoi.gov.vn
جمعه 22 دی 1396 02:31 ق.ظ
I take pleasure in, lead to I discovered just what I used to be looking for.
You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
http://www.club-bourse.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=Shawna5627
چهارشنبه 20 دی 1396 05:40 ب.ظ
Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
website, how can i subscribe for a weblog website?
The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent idea
Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 19 آبان 1396 10:35 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i got here to return the favor?.I
am trying to in finding things to improve
my website!I assume its good enough to make use of some of your concepts!!
quality security
جمعه 12 آبان 1396 08:07 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It if truth be told used to be a enjoyment
account it. Glance complex to far brought agreeable from you!
By the way, how can we be in contact?
Egli Diana Pinto
جمعه 12 آبان 1396 06:02 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be
waiting for your next write ups thank you once again.
reverse phone number lookup
پنجشنبه 11 آبان 1396 09:02 ق.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's really
informative. I am going to watch out for brussels.

I'll appreciate if you continue this in future. Numerous
people will be benefited from your writing.

Cheers!
Umanizzare
سه شنبه 9 آبان 1396 04:26 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog!
We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community
in the same niche. Your blog provided us beneficial
information to work on. You have done a marvellous job!
Grupo Coral
سه شنبه 9 آبان 1396 07:50 ق.ظ
I am really impressed with your writing skills as
well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.
Umanizzare presídios
پنجشنبه 4 آبان 1396 08:47 ق.ظ
Great blog you have got here.. It's hard to find high quality writing
like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like
you! Take care!!
Itamar Serpa Fernandes
چهارشنبه 3 آبان 1396 04:15 ب.ظ
Can I simply say what a relief to find someone that actually knows what they're talking
about over the internet. You certainly realize how to bring an issue
to light and make it important. More and more people must look at this
and understand this side of your story. I can't believe you
are not more popular since you surely have the gift.
Umanizzare
چهارشنبه 3 آبان 1396 03:39 ب.ظ
Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
Itamar Serp
دوشنبه 1 آبان 1396 01:37 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your
blog. You have some really great articles and I believe I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love
to write some content for your blog in exchange for a link back
to mine. Please send me an email if interested. Thanks!
Umanizzare presidios
شنبه 29 مهر 1396 11:28 ب.ظ
Hi! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring
a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Great blog by the
way!
Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 28 مهر 1396 08:18 ق.ظ
Awesome post.
Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 28 مهر 1396 04:12 ق.ظ
Excellent goods from you, man. I have take note your stuff previous to and
you are simply extremely great. I really like what you have got here, really like what you're stating and the best way through which you say it.

You make it entertaining and you continue to care for
to stay it sensible. I can't wait to learn much more from
you. This is actually a wonderful web site.
Elva
یکشنبه 23 مهر 1396 10:40 ب.ظ
Your style is so unique compared to other people I have read stuff from.

Many thanks for posting when you have the
opportunity, Guess I will just book mark this web site.
soccer jersey
جمعه 21 مهر 1396 09:47 ق.ظ
It's great that you are getting thoughts from this post
as well as from our argument made here.
toned butt
سه شنبه 18 مهر 1396 06:15 ب.ظ
obviously like your web site but you have to test the spelling on quite a few of your posts.

Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality
however I will certainly come back again.
timex enjoy
دوشنبه 17 مهر 1396 06:28 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I found this board and I find It really helpful
& it helped me out a lot. I am hoping to offer
one thing back and help others like you aided me.
soccer shoes
دوشنبه 17 مهر 1396 12:31 ق.ظ
Outstanding story there. What happened after? Take care!
butt workout
یکشنبه 16 مهر 1396 03:39 ق.ظ
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell
and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear
and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but
I had to tell someone!
confer heart protection
جمعه 14 مهر 1396 05:03 ب.ظ
Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could
get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
soccer jersey
سه شنبه 11 مهر 1396 05:54 ب.ظ
I don't know whether it's just me or if everybody else encountering issues with your blog.
It looks like some of the written text on your
content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if
this is happening to them as well? This might be a
problem with my internet browser because I've had this happen previously.
Appreciate it
https://pt-br.facebook.com/
دوشنبه 10 مهر 1396 09:05 ق.ظ
Heya are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying
to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated!
dating guidelines
سه شنبه 4 مهر 1396 09:19 ب.ظ
Great blog here! Also your web site loads up very fast!

What web host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
How do you stretch your Achilles?
شنبه 1 مهر 1396 05:53 ب.ظ
What's up to all, the contents existing at this web site are really amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
planning travel
شنبه 1 مهر 1396 04:01 ق.ظ
Great article, exactly what I was looking for.
smarter money
جمعه 31 شهریور 1396 08:38 ب.ظ
Wonderful, what a blog it is! This website presents valuable information to us, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها

دولت جدید علاقه وافری به معاهدات محرمانه دارد/این تعهدات ادامه برجام هسته ای برای تضعیف ایران است/اقدامات گروه ویژه اقدام مالی مهمترین ابزار باقی مانده برای تضعیف مقاومت اسلامی استگفت و گوی اختصاصی صبح زاگرس با دکتر طهمورثی در خصوص کارگروه اقدام مالی(FATF)؛ ..........یکشنبه 14 شهریور 1395

مشاوره حقوقی ..........سه شنبه 9 شهریور 1395

دفاع مشروع سوریه از حریم هوایی خود از منظر حقوق بین الملل..........جمعه 9 تیر 1391

پشت پرده ترور کمال غناجه؛ تفرقه در جبهه مقاومت اسلامی..........جمعه 9 تیر 1391

بررسی مساله تفکر در عبادت از دریچه آیات و روایات..........جمعه 4 فروردین 1391

خصوصیات متولیان مساجد در بیان قرآن کریم ..........جمعه 4 فروردین 1391

امپراطوری در سنگرهای کلیدی ..........جمعه 4 فروردین 1391

عملیات بمبگذاری کور، خلاف قواعد اسلام است...........چهارشنبه 6 بهمن 1389

«رژیم ارفاقی» مجرمین سیاسی شامل سران فتنه نمی شود..........یکشنبه 19 دی 1389

تغییر رنگ ..........یکشنبه 7 شهریور 1389

اولین پست وبلاگ جدید..........پنجشنبه 4 شهریور 1389

همه پستها