تبلیغات
پایگاه مشاوره حقوقی آنلاین - خصوصیات متولیان مساجد در بیان قرآن کریم

یکی از مهمترین مراکز دینی که از صدر اسلام تاکنون مورد توجه بزرگان، اندیشمندان و عموم مردم قرار گرفته، مسجد می باشد چرا که مسجد منشا بسیاری از تحولات و انقلاب ها چه از بعد فردی و چه از بعد اجتماعی بوده است.
    در بحث آسیب شناسی مساجد، یکی از مهمترین مسائلی که لازم است به صورت ویژه به آن پرداخته شود، مساله متولیان مساجد است.
    براساس مبانی اندیشه اسلامی که ریشه در قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) دارد.
    متولیان مساجد باید واجد معیارها و خصوصیات لازم در این امر خطیر باشند چرا که فقدان هریک از این معیارها، موجب سلب بسیاری از ثمرات و برکاتی می شود که ریشه در مساجد دارد. در این مقاله کوتاه سعی شده براساس آیاتی از قرآن کریم، به خصوصیات متولیان مساجد اشاره ای شود. به این امید که مساجد ما از این وضعیت موجود به یک وضعیت مطلوب ارتقا یابد. انشاءالله.
    قرآن کریم در آیه 18 سوره مبارکه توبه چنین می فرماید:
    “انما یعمر مساجد الله من وامن بالله والیوم الاخر و اقام الصلوه وءاتی الزکاه و لم یخش الا الله فعسی اولئک ان یکونوا من المهتدین(1)“ مسجدهای خدا را کسی آباد می کند که به خدا و روز قیامت ایمان داشته باشد و نماز به پا دارد و زکات بدهد و از کسی جز خداوند نترسد.
    پس امید هست که آنها از هدایت یافتگان باشند.”
    در این آیه نکات مهم و قابل ملاحظه ای وجود دارد که عبارتند از:
    تنها مومنین می توانند مساجد را آباد کنند.

در آیه قبل فرمود: “ما کان للمشرکین ان یعمر وا مساجد الله شاهدین علی انفسهم بالکفر اولئک حبطت اعمالهم و فی النار هم خالدون (2)“
    “مشرکین را نبود تا مساجد خدا را تعمیر کنند در حالی که به کفر خود شهادت می دهند، اعمال آنها حبط و نابود شده و در آتش جاودانند.”. مشرکان یعنی کسانی که با هر اماره و نشانه ای کفرشان ظهور کرده است، با زبان یا با عمل، نمی توانند مساجد را آباد کنند. و علت آن حبط عمل و از بین رفتن اثر کار آنها دانسته است پس اگر مشرک هرچند کار خوبی مثل تعمیر مساجد را انجام دهد، اثر آن از بین می رود. چرا؟ به دلیل آنکه عمل صالح تنها می تواند بر شالوده استوار و محکم ایمان قرار گیرد.
    یعنی نیت و ایمان درونی اساس عمل است. “الاعمال بالنیات”. ارتباط بین ایمان وعمل را می توان چنین بیان کرد که انسان خانه را برای هدف مصونیت و در امان بودن از گرما و سرما می سازد. هدف اصلی، ایجاد پوششی است که اطراف و سقف بالای سر ما را احاطه کند. اما این سقف نیز نمی تواند بدون وجود شالوده محکم به وجود آید و به فرض به وجود آمدن به سرعت می ریزد. پس شالوده محکم به تنهایی هدف اصلی نیست و برای ما مفید نیست و دیوار و سقف نیز به تنهایی هدف ما نخواهد بود. پس کسی که عمل او واثر آن نابود شود به دلیل مقصر و آگاهانه بودن در کفر و شرکش نمی تواند متولی عمران و آبادانی مسجد شود. البته استناد بر مقصر ونه قاصر بودن بیان “شاهدین علی انفسهم بالکفر” در آیه می باشد و نتیجه دیگر آنکه هر عمل حائز (واجب، مستحب، مباح، که در آن اثری وجود ندارد تکلیف بر انجام آن از انسان سلب شده است.
    در آیه 18 سوره توبه با آوردن “انما” عمل عمران را محصور در مومنین کرده است یعنی تنها مومنین و نه غیر آن می توانند متولی تعمیر مساجد شوند. اما علائم و خصوصیات آنها را در پنج گروه طبقه بندی می کنیم: اصول عقائد: 1- ایمان به خدا که کفار را از تعریف خارج می کند 2- ایمان به آخرت و معاد: که مشرکان را از تعریف خارج می کند چرا که مشرکان به خدا ایمان دارند اما خدا را به علاوه چیز دیگری می پرستند و به آخرت ایمان ندارند.
    فروع دین: 3- برپایی نماز 4- پرداخت زکات. اما اینکه چرا تنها این دو را نام برده می توان گفت که نماز ظهور اصلی برای عبادت است و با بیان آن نیازی به بیان دیگر فروعات مثل روزه و ... نبوده و این چنین است برای زکات، زکات جلوه و ظهور اصلی برای عبادت اجتماعی مومن است، پس نماز و زکات به نمایندگی از دیگر امور عبادی اعم از فردی و اجتماعی آیه ذکر شده است و مفاهیم گسترده ای را در بر می گیرد. 5- ترس از خدا: تنها خدا را محرک و علت العلل می داند و تنها از او می ترسد. هنگامی کسی از دیگری می ترسد که از ظلم او برخود بترسد یا به عدالت، جرم و گناه او را مجازات کند و نظر رحمت و محبت خود را از او برگرداند و با دیده غضب به او بنگرد که این نوع، ترس از هیبت و عظمت است و در واقع ترس از “خود” و “اعمال خود” می باشد. نه “قاضی” و “عادل” و خداوند (نعوذبالله) ظالم نیست. و به عدالت رفتا می کند. پس اگر کسی به خداوندی که عادل است ایمان داشته و او را مسلط بر همه امور و قدرت مطلقه عالم بداند دیگر از هیچ بنده ای نمی ترسد چرا که بندگان به قدرت او موجودند. بنابراین معنای ترس، از عدالت خدا و گناهکاری خود، از قطع رحمت و ناامیدی خود و ترس از غضب اوست.
    طبق آیه 17 سوره توبه مقصران غیرمسلمان را از عمران مساجد نهی کردیم، پس جایگاه قاصران جاهل که دینی غیراز اسلام دارند چگونه خواهد بود؟ (کمک مالی یا فکری یا عملی در بخش معنوی و آموزش یا مادی و فیزیک مسجد) در مورد عمران مساجد تنها مسلمان مومن که دارای 5 شرط مذکور است می تواند متولی امر باشد. چرا که اگر در این آیه با کلمه “انما” حصر به مومن با شروط فوق نشده بود و آیه تنها برای تاکید بیشتر بر عمران مساجد توسط مومنین بود و گفته بود مثلا “الذی یعمرمساجدالله...” یا آنکه در عین حالی که محصور بود اما تنها “من امن بالله و الیوم الاخر” آورده بود و گفته شده بود: “ انما یعمر مساجدالله منء امن بالله و الیوم الاخر و لم یخش الله” می شد قاصران غیرمسلمان را نیز در تعمیر مساجد مشارکت داد، زیرا غیر مسلمان نیز می تواند این سه خصوصیت را باتوجه به آیه 62 سوره مبارکه بقره داشته باشد: “ان الذین ءامنوا والذین هادوا و النصاری و الصائبین من ءامن بالله و الیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم ولاخوف علیهم ولاهم یحزنون(3) “همانا کسانی که ایمان آوردند و یهودیان و مسیحیان و خداپرستانی که به ستاره پرستی روی آوردند، از میان آنها کسانی ایمان به خدا و روز جزا داشته و عمل صالح انجام دادند پس اجر آنها در نزد خدا باقی است و ترس و حزنی بر آنها نخواهد بود.”
    نتیجه آنکه تنها کسانی می توانند مساجد را آباد کنند که دارای این خصوصیات باشند الف) مسلمان باشند و غیر مسلمان با هر شرایطی نمی تواند مستقیم یا غیرمستقیم وارد در امر مسجدسازی شود. ب) مومن به خدا ج) مومن به آخرت و مواخذه د) اقامه امور عبادی فردی در حداقل ممکن یعنی انجام واجبات و ترک محرمات ه-) انجام امور عبادی اجتماعی و) شجاعت و تواضع در برابر خدا به گونه ای که از تهدیدات، تهمتها، فشارها، تطمیع ها ، رابطه ها و حتی مسخره کردن دیگران نترسد “یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومه لائه”، “در راه خدا تلاش می کنند و از ملامت ملامت کنندگان نمی ترسند.”
    چند نکته:
    1- منظور از “نتوانستن” به معنای عام است. گاهی شخصی می تواند کاری انجام دهد یعنی قدرت و اراده انجام آن را دارد اما شرع یا دستور مافوق مانع انجام عمل است. یا گاهی شخص ذاتا توانایی انجام عمل را ندارد که بر دو نوع است: الف) قدرت انجام کار را ندارد هرچند می تواند اراده انجام کار را در درون خود داشته باشد ب) به طور کلی اراده از او سلب شده است پس این که غیرمومن نمی تواند مسجد ساز شود به 2 دلیل است: اولا شرع مانع آن است. ثانیا: ذاتا انجام آن از او سلب شده است مثل مشرکان که ذاتا عمل آنها اثرش از بین می رود او شرک آنها مانع صدور اراده خیر از آنها می شود. “حبطت اعمالهم”
    2- منظور از ایمان به خدا و دیگر خصوصیات این نیست که حتما به اوج درجه ایمان و یقین رسیده باشد چرا که اگر چنین منظوری بود در دنباله آیه نمی فرمود “فعسی ان یکونوا من المهتدین” امید است که از هدایت یافتگان باشند بلکه می فرمود “ اولئک هم مهتدون” چرا که هدایت یافتگی یک صفت پایدار و نقطه اوج یقینی ایمان است. پس دارا بودن این خصوصیات در حداقل ممکن برای عمران مساجد کفایت می کند و عمران مسجد در مقابل باعث سیر صعودی فرد برای رسیدن به نقطه اوج این خصوصیات می شود.
    3- کسانی که اکنون از متولیان و مربیان مساجدند و دارای این خصوصیت نیستند باید در درجه اول در هدایت آنها تلاش کرد در غیر اینصورت باید آنها را کنار زد زیرا عدم کنار گذاشتن یک نفر باعث بی رونقی، عدم حذب نیروهای جدید و فرار نیروهای موجود می شود.
    4- عمران اعم از تعمیر مادی و ساختن مسجد و نیز آموزش قرآن، احکام، برنامه های فرهنگی و ذکر خدا و عدم ذکر غیرخداست.
    پاورقی ها:
    1- توبه / 18
    2- توبه / 17
    3- بقره /62
    4- مائده / 54
    منابع:
    1- قرآن مجید
    2- طباطبائی، سیدمحمدحسین، تفسیر المیزان، مترجم سیدمحمدباقر موسوی، ج 18، انتشارات محمدی، چاپ چهارم / 1370
    3- مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 7، انتشارات دارالکتب الاسلامیه چاپ هفتم / 1361
    
    
    
    
    اسماعیل طهمورثی
    
 روزنامه رسالت، شماره 5851 به تاریخ 11/2/85، صفحه 18 (اندیشه قرآنی)


نظرات()   
   
free mp3 music download
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:07 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your
weblog and wished to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write
again soon!
Saudia
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:01 ق.ظ
Tһanks forr ɑny otheг wonderful post. Thhe placе else may anybody get that type of inf᧐rmation іn suсh ɑn ideal manner of writing?
I haᴠе a presentation subsequent ԝeek, and I aam ɑt thee ⅼoοk
for suсh information.
local marketing vault price
دوشنبه 8 مرداد 1397 08:28 ق.ظ
You must spend time on Twitter and get to know folks.
window cleaning services cost
یکشنبه 24 تیر 1397 04:59 ق.ظ
Time — Washing home windows is a time-consuming process.
thibaud
یکشنبه 17 تیر 1397 09:37 ق.ظ
Ӏ want to to thank yоu for this very gօod read!!
I dеfinitely ebjoyed evеry bіt of it. I havе goot
you bookmarked to look at new thіngs yoᥙ post…
Stone Janah
دوشنبه 11 تیر 1397 06:27 ق.ظ
Oh myy goodness! Impressive article dude! Τhank уou sо muϲh,
Howevеr I amm experiencing problems with yoսr RSS.
I don't understand ᴡhy I am unable to sugscribe to it. Is thеre anyοne else gettring tһe
samе RSS problеms? Anyone who knowѕ the answeг wilⅼ yoᥙ
kindly respond? Thanx!!
electrician salary mn
شنبه 5 خرداد 1397 07:48 ق.ظ
Nearly all electricians worked full time in 2016.
roof repair jackson mi
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 12:22 ق.ظ
Wooden Shake or Composite Roofing - Repair.
roofing repair companies near me
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 07:22 ب.ظ
5 Components That Affect Price of a Roof Restore.
mold removal cost nj
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 11:34 ب.ظ
Carpet cleansing using dry foam has quite a few benefits.
depforce medicine
جمعه 31 فروردین 1397 11:38 ب.ظ
Howfy woiuld youu mind statin which blog platform you're working with?
I'm looking too stasrt mmy owwn blog soon but I'm having a difficullt timme
choosing betweenn BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
Thee reasokn I askk iss because your ddesign ssems different
then moost blogs and I'm looking ffor somehing
completely unique. P.S My apologies forr getting off-topic but I
hhad too ask!
Amir Ali
یکشنبه 26 فروردین 1397 11:32 ق.ظ
I'm not surе ԝhy but thiѕ web site is loading
extremely slow fоr me. Is anyone else haѵing this problеm or іѕ it a issue on mу end?
I'll check Ƅack ⅼater and sеe if the probⅼem ѕtill exists.
rite
شنبه 25 فروردین 1397 07:50 ق.ظ
Wow tһat was strange. I jᥙѕt wrote an rеally long commеnt
but after Iclicked submit mу comment Ԁidn't shoѡ up.
Grrrr... well I'm not writing аll that over аgain. Regardⅼess,
ϳust wanted tto ѕay wonderful blog!
roman viagra
جمعه 24 فروردین 1397 04:05 ق.ظ
Ι am actuallү hаppy to glance аt thіs web site posts whіch contɑіns
plenty οf valuable information, thanks fߋr providing ѕuch
data.
Johnson Aly
شنبه 11 فروردین 1397 12:10 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude!
Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS.
I don't understand why I cannot subscribe to it.
Is there anyone else getting the same RSS issues?
Anybody who knows the solution can you kindly respond?
Thanks!!
Levitra free shipping coupon
شنبه 11 فروردین 1397 10:00 ق.ظ
Thiѕ piece of writing is іn fɑct a nice ᧐ne it helps new web visitors, ѡhо aгe wishing for blogging.
Buy cheap Lumigan
پنجشنبه 9 فروردین 1397 02:29 ب.ظ
Greetings! Very useful advice in this particular post!

It is the little channges which will make the largest changes.
Thanks for sharing!
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 09:32 ق.ظ
Greazt blog һere! Alѕo your web site loads uup ᴠery fast!

What web host are you usіng? Can I get yoᥙr affiliate link tߋ yⲟur host?
I wisһ my website loaded ᥙp ɑs quicкly as yⲟurs lol
blockchain technology stocks price
جمعه 3 فروردین 1397 11:38 ب.ظ
Hardware wallets are secure, offline devices.
tap tap dash hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:35 ق.ظ
سلام وبلاگ برجسته آیا اجرای یک وبلاگ مانند این نیازمند مقدار زیادی کار است؟

من هیچ درک از برنامه نویسی کامپیوتر ندارم، اما امیدوار بودم
برای شروع وبلاگ من در آینده نزدیک. به هر حال، اگر شما هر گونه توصیه یا راهنمایی داشته باشید
برای صاحبان وبلاگ های جدید لطفا به اشتراک بگذارید. من می دانم این موضوع خاموش است اما من فقط می خواستم بپرسم.
به سلامتی!
brave trials cheats
شنبه 5 اسفند 1396 04:41 ق.ظ
آیا تا به حال از وردپرس برای پلت فرم سایت استفاده می کنید؟ من تازه وارد هستم
به وبلاگ دنیای من اما من سعی دارم شروع کنم و خودم را ایجاد کنم. آیا شما نیاز به هر گونه تخصص برنامه نویسی HTML را برای ایجاد وبلاگ خود دارید؟
هر گونه کمک بسیار قدردانی خواهد شد
trash removal nyc
چهارشنبه 2 اسفند 1396 06:13 ب.ظ
Residents are chargeable for unloading items for disposal.
Car ECM computer
سه شنبه 1 اسفند 1396 08:28 ق.ظ
ECU problems can be more expensive.
https://www.facebook.com/
سه شنبه 1 اسفند 1396 02:41 ق.ظ
Mary did a pleasant job cleaning the surfaces and floors.
trash removal service las vegas
پنجشنبه 19 بهمن 1396 01:14 ق.ظ
Western Washington's best junk elimination service.
Linette
یکشنبه 24 دی 1396 11:13 ب.ظ
I pay a quick visit each day some web sites and sites to read articles, except this weblog presents quality based posts.
bandantoc.hanoi.gov.vn
جمعه 22 دی 1396 02:31 ق.ظ
I take pleasure in, lead to I discovered just what I used to be looking for.
You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
http://www.club-bourse.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=Shawna5627
چهارشنبه 20 دی 1396 05:40 ب.ظ
Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
website, how can i subscribe for a weblog website?
The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent idea
Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 19 آبان 1396 10:35 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i got here to return the favor?.I
am trying to in finding things to improve
my website!I assume its good enough to make use of some of your concepts!!
quality security
جمعه 12 آبان 1396 08:07 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It if truth be told used to be a enjoyment
account it. Glance complex to far brought agreeable from you!
By the way, how can we be in contact?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها

دولت جدید علاقه وافری به معاهدات محرمانه دارد/این تعهدات ادامه برجام هسته ای برای تضعیف ایران است/اقدامات گروه ویژه اقدام مالی مهمترین ابزار باقی مانده برای تضعیف مقاومت اسلامی استگفت و گوی اختصاصی صبح زاگرس با دکتر طهمورثی در خصوص کارگروه اقدام مالی(FATF)؛ ..........یکشنبه 14 شهریور 1395

مشاوره حقوقی ..........سه شنبه 9 شهریور 1395

دفاع مشروع سوریه از حریم هوایی خود از منظر حقوق بین الملل..........جمعه 9 تیر 1391

پشت پرده ترور کمال غناجه؛ تفرقه در جبهه مقاومت اسلامی..........جمعه 9 تیر 1391

بررسی مساله تفکر در عبادت از دریچه آیات و روایات..........جمعه 4 فروردین 1391

خصوصیات متولیان مساجد در بیان قرآن کریم ..........جمعه 4 فروردین 1391

امپراطوری در سنگرهای کلیدی ..........جمعه 4 فروردین 1391

عملیات بمبگذاری کور، خلاف قواعد اسلام است...........چهارشنبه 6 بهمن 1389

«رژیم ارفاقی» مجرمین سیاسی شامل سران فتنه نمی شود..........یکشنبه 19 دی 1389

تغییر رنگ ..........یکشنبه 7 شهریور 1389

اولین پست وبلاگ جدید..........پنجشنبه 4 شهریور 1389

همه پستها