تبلیغات
پایگاه مشاوره حقوقی آنلاین - خصوصیات متولیان مساجد در بیان قرآن کریم

یکی از مهمترین مراکز دینی که از صدر اسلام تاکنون مورد توجه بزرگان، اندیشمندان و عموم مردم قرار گرفته، مسجد می باشد چرا که مسجد منشا بسیاری از تحولات و انقلاب ها چه از بعد فردی و چه از بعد اجتماعی بوده است.
    در بحث آسیب شناسی مساجد، یکی از مهمترین مسائلی که لازم است به صورت ویژه به آن پرداخته شود، مساله متولیان مساجد است.
    براساس مبانی اندیشه اسلامی که ریشه در قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) دارد.
    متولیان مساجد باید واجد معیارها و خصوصیات لازم در این امر خطیر باشند چرا که فقدان هریک از این معیارها، موجب سلب بسیاری از ثمرات و برکاتی می شود که ریشه در مساجد دارد. در این مقاله کوتاه سعی شده براساس آیاتی از قرآن کریم، به خصوصیات متولیان مساجد اشاره ای شود. به این امید که مساجد ما از این وضعیت موجود به یک وضعیت مطلوب ارتقا یابد. انشاءالله.
    قرآن کریم در آیه 18 سوره مبارکه توبه چنین می فرماید:
    “انما یعمر مساجد الله من وامن بالله والیوم الاخر و اقام الصلوه وءاتی الزکاه و لم یخش الا الله فعسی اولئک ان یکونوا من المهتدین(1)“ مسجدهای خدا را کسی آباد می کند که به خدا و روز قیامت ایمان داشته باشد و نماز به پا دارد و زکات بدهد و از کسی جز خداوند نترسد.
    پس امید هست که آنها از هدایت یافتگان باشند.”
    در این آیه نکات مهم و قابل ملاحظه ای وجود دارد که عبارتند از:
    تنها مومنین می توانند مساجد را آباد کنند.

در آیه قبل فرمود: “ما کان للمشرکین ان یعمر وا مساجد الله شاهدین علی انفسهم بالکفر اولئک حبطت اعمالهم و فی النار هم خالدون (2)“
    “مشرکین را نبود تا مساجد خدا را تعمیر کنند در حالی که به کفر خود شهادت می دهند، اعمال آنها حبط و نابود شده و در آتش جاودانند.”. مشرکان یعنی کسانی که با هر اماره و نشانه ای کفرشان ظهور کرده است، با زبان یا با عمل، نمی توانند مساجد را آباد کنند. و علت آن حبط عمل و از بین رفتن اثر کار آنها دانسته است پس اگر مشرک هرچند کار خوبی مثل تعمیر مساجد را انجام دهد، اثر آن از بین می رود. چرا؟ به دلیل آنکه عمل صالح تنها می تواند بر شالوده استوار و محکم ایمان قرار گیرد.
    یعنی نیت و ایمان درونی اساس عمل است. “الاعمال بالنیات”. ارتباط بین ایمان وعمل را می توان چنین بیان کرد که انسان خانه را برای هدف مصونیت و در امان بودن از گرما و سرما می سازد. هدف اصلی، ایجاد پوششی است که اطراف و سقف بالای سر ما را احاطه کند. اما این سقف نیز نمی تواند بدون وجود شالوده محکم به وجود آید و به فرض به وجود آمدن به سرعت می ریزد. پس شالوده محکم به تنهایی هدف اصلی نیست و برای ما مفید نیست و دیوار و سقف نیز به تنهایی هدف ما نخواهد بود. پس کسی که عمل او واثر آن نابود شود به دلیل مقصر و آگاهانه بودن در کفر و شرکش نمی تواند متولی عمران و آبادانی مسجد شود. البته استناد بر مقصر ونه قاصر بودن بیان “شاهدین علی انفسهم بالکفر” در آیه می باشد و نتیجه دیگر آنکه هر عمل حائز (واجب، مستحب، مباح، که در آن اثری وجود ندارد تکلیف بر انجام آن از انسان سلب شده است.
    در آیه 18 سوره توبه با آوردن “انما” عمل عمران را محصور در مومنین کرده است یعنی تنها مومنین و نه غیر آن می توانند متولی تعمیر مساجد شوند. اما علائم و خصوصیات آنها را در پنج گروه طبقه بندی می کنیم: اصول عقائد: 1- ایمان به خدا که کفار را از تعریف خارج می کند 2- ایمان به آخرت و معاد: که مشرکان را از تعریف خارج می کند چرا که مشرکان به خدا ایمان دارند اما خدا را به علاوه چیز دیگری می پرستند و به آخرت ایمان ندارند.
    فروع دین: 3- برپایی نماز 4- پرداخت زکات. اما اینکه چرا تنها این دو را نام برده می توان گفت که نماز ظهور اصلی برای عبادت است و با بیان آن نیازی به بیان دیگر فروعات مثل روزه و ... نبوده و این چنین است برای زکات، زکات جلوه و ظهور اصلی برای عبادت اجتماعی مومن است، پس نماز و زکات به نمایندگی از دیگر امور عبادی اعم از فردی و اجتماعی آیه ذکر شده است و مفاهیم گسترده ای را در بر می گیرد. 5- ترس از خدا: تنها خدا را محرک و علت العلل می داند و تنها از او می ترسد. هنگامی کسی از دیگری می ترسد که از ظلم او برخود بترسد یا به عدالت، جرم و گناه او را مجازات کند و نظر رحمت و محبت خود را از او برگرداند و با دیده غضب به او بنگرد که این نوع، ترس از هیبت و عظمت است و در واقع ترس از “خود” و “اعمال خود” می باشد. نه “قاضی” و “عادل” و خداوند (نعوذبالله) ظالم نیست. و به عدالت رفتا می کند. پس اگر کسی به خداوندی که عادل است ایمان داشته و او را مسلط بر همه امور و قدرت مطلقه عالم بداند دیگر از هیچ بنده ای نمی ترسد چرا که بندگان به قدرت او موجودند. بنابراین معنای ترس، از عدالت خدا و گناهکاری خود، از قطع رحمت و ناامیدی خود و ترس از غضب اوست.
    طبق آیه 17 سوره توبه مقصران غیرمسلمان را از عمران مساجد نهی کردیم، پس جایگاه قاصران جاهل که دینی غیراز اسلام دارند چگونه خواهد بود؟ (کمک مالی یا فکری یا عملی در بخش معنوی و آموزش یا مادی و فیزیک مسجد) در مورد عمران مساجد تنها مسلمان مومن که دارای 5 شرط مذکور است می تواند متولی امر باشد. چرا که اگر در این آیه با کلمه “انما” حصر به مومن با شروط فوق نشده بود و آیه تنها برای تاکید بیشتر بر عمران مساجد توسط مومنین بود و گفته بود مثلا “الذی یعمرمساجدالله...” یا آنکه در عین حالی که محصور بود اما تنها “من امن بالله و الیوم الاخر” آورده بود و گفته شده بود: “ انما یعمر مساجدالله منء امن بالله و الیوم الاخر و لم یخش الله” می شد قاصران غیرمسلمان را نیز در تعمیر مساجد مشارکت داد، زیرا غیر مسلمان نیز می تواند این سه خصوصیت را باتوجه به آیه 62 سوره مبارکه بقره داشته باشد: “ان الذین ءامنوا والذین هادوا و النصاری و الصائبین من ءامن بالله و الیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم ولاخوف علیهم ولاهم یحزنون(3) “همانا کسانی که ایمان آوردند و یهودیان و مسیحیان و خداپرستانی که به ستاره پرستی روی آوردند، از میان آنها کسانی ایمان به خدا و روز جزا داشته و عمل صالح انجام دادند پس اجر آنها در نزد خدا باقی است و ترس و حزنی بر آنها نخواهد بود.”
    نتیجه آنکه تنها کسانی می توانند مساجد را آباد کنند که دارای این خصوصیات باشند الف) مسلمان باشند و غیر مسلمان با هر شرایطی نمی تواند مستقیم یا غیرمستقیم وارد در امر مسجدسازی شود. ب) مومن به خدا ج) مومن به آخرت و مواخذه د) اقامه امور عبادی فردی در حداقل ممکن یعنی انجام واجبات و ترک محرمات ه-) انجام امور عبادی اجتماعی و) شجاعت و تواضع در برابر خدا به گونه ای که از تهدیدات، تهمتها، فشارها، تطمیع ها ، رابطه ها و حتی مسخره کردن دیگران نترسد “یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومه لائه”، “در راه خدا تلاش می کنند و از ملامت ملامت کنندگان نمی ترسند.”
    چند نکته:
    1- منظور از “نتوانستن” به معنای عام است. گاهی شخصی می تواند کاری انجام دهد یعنی قدرت و اراده انجام آن را دارد اما شرع یا دستور مافوق مانع انجام عمل است. یا گاهی شخص ذاتا توانایی انجام عمل را ندارد که بر دو نوع است: الف) قدرت انجام کار را ندارد هرچند می تواند اراده انجام کار را در درون خود داشته باشد ب) به طور کلی اراده از او سلب شده است پس این که غیرمومن نمی تواند مسجد ساز شود به 2 دلیل است: اولا شرع مانع آن است. ثانیا: ذاتا انجام آن از او سلب شده است مثل مشرکان که ذاتا عمل آنها اثرش از بین می رود او شرک آنها مانع صدور اراده خیر از آنها می شود. “حبطت اعمالهم”
    2- منظور از ایمان به خدا و دیگر خصوصیات این نیست که حتما به اوج درجه ایمان و یقین رسیده باشد چرا که اگر چنین منظوری بود در دنباله آیه نمی فرمود “فعسی ان یکونوا من المهتدین” امید است که از هدایت یافتگان باشند بلکه می فرمود “ اولئک هم مهتدون” چرا که هدایت یافتگی یک صفت پایدار و نقطه اوج یقینی ایمان است. پس دارا بودن این خصوصیات در حداقل ممکن برای عمران مساجد کفایت می کند و عمران مسجد در مقابل باعث سیر صعودی فرد برای رسیدن به نقطه اوج این خصوصیات می شود.
    3- کسانی که اکنون از متولیان و مربیان مساجدند و دارای این خصوصیت نیستند باید در درجه اول در هدایت آنها تلاش کرد در غیر اینصورت باید آنها را کنار زد زیرا عدم کنار گذاشتن یک نفر باعث بی رونقی، عدم حذب نیروهای جدید و فرار نیروهای موجود می شود.
    4- عمران اعم از تعمیر مادی و ساختن مسجد و نیز آموزش قرآن، احکام، برنامه های فرهنگی و ذکر خدا و عدم ذکر غیرخداست.
    پاورقی ها:
    1- توبه / 18
    2- توبه / 17
    3- بقره /62
    4- مائده / 54
    منابع:
    1- قرآن مجید
    2- طباطبائی، سیدمحمدحسین، تفسیر المیزان، مترجم سیدمحمدباقر موسوی، ج 18، انتشارات محمدی، چاپ چهارم / 1370
    3- مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 7، انتشارات دارالکتب الاسلامیه چاپ هفتم / 1361
    
    
    
    
    اسماعیل طهمورثی
    
 روزنامه رسالت، شماره 5851 به تاریخ 11/2/85، صفحه 18 (اندیشه قرآنی)


نظرات()   
   
What do you do for a strained Achilles tendon?
سه شنبه 28 شهریور 1396 03:03 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find
this topic to be actually something which I think I would
never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
I am looking forward for your next post, I'll try to get
the hang of it!
Foot Problems
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:23 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored to tears at work so I decided
to browse your site on my iphone during lunch break. I love the
information you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI,
just 3G .. Anyways, awesome site!
Can you increase your height by stretching?
شنبه 14 مرداد 1396 03:27 ب.ظ
It's perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
I have learn this put up and if I may just I wish to
suggest you few fascinating issues or suggestions. Maybe you could write subsequent articles referring to this article.
I wish to read more things approximately it!
http://carlenamawhorter.snack.ws/
پنجشنبه 29 تیر 1396 07:18 ق.ظ
Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I'm impressed!
Very helpful info particularly the last part :) I maintain such information much.
I used to be seeking this certain info for a long
time. Thank you and good luck.
https://roomyhate2498.tumblr.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 10:43 ق.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up.

The text in your content seem to be running off the screen in Chrome.
I'm not sure if this is a format issue or
something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design look great though! Hope you get
the problem solved soon. Kudos
http://gaylachiphe.wordpress.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:58 ق.ظ
These are truly fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep
up wrinting.
http://schwartzfydwqmverc.exteen.com
یکشنبه 25 تیر 1396 12:24 ق.ظ
Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
and tell you I genuinely enjoy reading through your articles.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
Thank you!
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 05:49 ق.ظ
Hi there, I wish for to subscribe for this weblog to get most recent updates, therefore where
can i do it please help out.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:14 ب.ظ
Hi! This post couldn't be written any better!
Reading through this post reminds me of my good old room mate!

He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:31 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a
few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
A great read. I'll definitely be back.
BHW
شنبه 12 فروردین 1396 08:18 ب.ظ
Wow! Finally I got a blog from where I be capable of truly take helpful information concerning my study and knowledge.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

دولت جدید علاقه وافری به معاهدات محرمانه دارد/این تعهدات ادامه برجام هسته ای برای تضعیف ایران است/اقدامات گروه ویژه اقدام مالی مهمترین ابزار باقی مانده برای تضعیف مقاومت اسلامی استگفت و گوی اختصاصی صبح زاگرس با دکتر طهمورثی در خصوص کارگروه اقدام مالی(FATF)؛ ..........یکشنبه 14 شهریور 1395

مشاوره حقوقی ..........سه شنبه 9 شهریور 1395

دفاع مشروع سوریه از حریم هوایی خود از منظر حقوق بین الملل..........شنبه 10 تیر 1391

پشت پرده ترور کمال غناجه؛ تفرقه در جبهه مقاومت اسلامی..........شنبه 10 تیر 1391

بررسی مساله تفکر در عبادت از دریچه آیات و روایات..........جمعه 4 فروردین 1391

خصوصیات متولیان مساجد در بیان قرآن کریم ..........جمعه 4 فروردین 1391

امپراطوری در سنگرهای کلیدی ..........جمعه 4 فروردین 1391

عملیات بمبگذاری کور، خلاف قواعد اسلام است...........چهارشنبه 6 بهمن 1389

«رژیم ارفاقی» مجرمین سیاسی شامل سران فتنه نمی شود..........یکشنبه 19 دی 1389

تغییر رنگ ..........یکشنبه 7 شهریور 1389

اولین پست وبلاگ جدید..........پنجشنبه 4 شهریور 1389

همه پستها